Co to są kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne często kosztują więcej od tych wyprodukowanych syntetycznie. Dzieje się tak, ponieważ wyprodukowanie w laboratorium składników do pielęgnacji skóry jest tańsze niż pozyskanie wysokiej jakości surowców z ekologicznych upraw. Sprawdź, czy warto zapłacić więcej.

Czym są kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne powstają na bazie surowców roślinnych i minerałów. Do ich produkcji nie wykorzystuje się chemicznych syntetyków, jak i produktów pochodzenia odzwierzęcego. Nie są też testowane na zwierzętach. Dzięki temu dbają o Twoją skórę bez ryzyka podrażnień i alergii, a dodatkowo są wolne od okrucieństwa i minimalizują zanieczyszczenie środowiska.

Dlaczego warto korzystać z kosmetyków naturalnych?

Skóra jest naszym największym organem, dlatego nie warto ryzykować nakładania na nią substancji, które mogą okazać się szkodliwe dla zdrowia.

Autentyczne kosmetyki naturalne nie zawierają składników, które wywołują wśród naukowców kontrowersje i mogą być toksyczne, takich jak pochodne ropy naftowej (wazelina, silikon, parafina), emulgatory PEG, syntetyczne detergenty SLS i SLES, sztuczne substancje zapachowe czy barwniki.

W ten sposób kosmetyki naturalne robią o wiele więcej niż powierzchowna pielęgnacja. Ich rolą jest przede wszystkim przywrócenie skórze równowagi i wspieranie jej zdolności do regeneracji. Takie działanie jest równie – o ile nie bardziej skuteczne co w przypadku konwencjonalnych kosmetyków, ale znacznie bezpieczniejsze.

Z kosmetyków naturalnych powinny więc korzystać osoby, którym zależy na etycznych wyborach konsumenckich. Warto też wiedzieć, że naturalne składniki niezwykle rzadko powodują alergie i nie zapychają porów, przez co są rekomendowane zwłaszcza dla cery wrażliwej i z tendencjami do przetłuszczania się.

Jak sprawdzić, czy Twoje kosmetyki są rzeczywiście naturalne?

Wielu producentów kosmetyków próbuje wpisać się w modę na kosmetyki naturalne i reklamuje w ten sposób swoje wyroby. Niestety, w związku z brakiem prawnej definicji „kosmetyków naturalnych”, bardzo łatwo wprowadzić klientów w błąd. Zielone logo często figuruje na produktach, które zawierają zaledwie 1% składników z natury!

O rzetelności producenta nie decyduje nawet cena produktu. Nawet najdroższe kosmetyki potrafią być wypełnione najtańszymi syntetykami. Aby dokonywać świadomych zakupów, należy więc zwracać uwagę na certyfikaty organizacji kontrolujących kosmetyki ekologiczne. Warto też samodzielne sprawdzać listy składników i korzystać z aplikacji przeznaczonych do rozszyfrowywania zawiłych nazw w składzie. Pomocne jest także sięganie po sprawdzone marki. Kosmetyki naturalne od Phenomé z pewnością spełniają wszystkie te kryteria.

Gdzie znajdziesz kosmetyki naturalne i jakie wybrać?

Wybierając kosmetyki naturalne, upewnij się, że wykorzystane w nich surowce pochodzą z etycznych źródeł i że są sprzedawane w ekologicznych opakowaniach (szkło, karton, nietoksyczne farby). O skuteczności kosmetyku świadczą przede wszystkim składniki aktywne, sprawdzaj ich ilość i zawartość, patrz czy bazą jest zwykła woda, czy wody roślinne, dzięki którym czynne substancje o wiele lepiej się wchłaniają i intensywnie działają. Tak zaprojektowana formuła wskazuje, że mamy do czynienia z kosmetykami premium.

Prekursorem korzystającym z hydrolatów jako bazy swoich produktów, jest Phenomé.

Dlaczego warto włączyć krem pod oczy do codziennej pielęgnacji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *