Kosmetyki naturalne i ekologiczne – krótki przewodnik

Moda na bycie eko już na dobre zagościła w naszej rzeczywistości. Wegańskie i naturalne produkty coraz częściej pojawiają się w sklepach, jak również są coraz częściej wybierane przez klientów. Nie inaczej dzieje się z kosmetykami ekologicznymi, które można z łatwością zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online. Ten krótki przewodnik poprowadzi każdego, kto chce rozpocząć życie w duchu eko i świadomiej wybierać kosmetyki używane w codziennej pielęgnacji.

Delikatny dezodorant w kremie mandarynkowy - Cztery Szpaki

Czy warto stosować kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne i ekologiczne to gwarancja bezpieczeństwa dla naszej skóry, o ile tylko zwracamy uwagę na ewentualne alergeny. To produkty bardzo delikatne, w których ilość sztucznych substancji chemicznych została ograniczona do minimum. Dzięki temu możemy uniknąć wielu niekorzystnych efektów działania danego kosmetyku. Przykładowo: naturalne kosmetyki do włosów nie będą podrażniać skóry głowy, a naturalne kosmetyki do twarzy nie będą wysuszać cery.

Podczas produkcji kosmetyków nienaturalnych często występuje problem etyczny związany z bezpieczeństwem zwierząt. Kosmetyki naturalne i ekologiczne nie są testowane na zwierzętach. Są też często sprzedawane w ekologicznych, biodegradowalnych opakowaniach, dzięki czemu możemy jeszcze bardziej zadbać o środowisko naturalne. Kosmetyki te są także poddawane bardzo rygorystycznym badaniom i testom. Dzięki temu końcowy produkt jest w pełni bezpieczny, a zarazem naturalny i ekologiczny.

Masło do ciała Żurawina - Mokosh

Jak dobrze wybierać kosmetyki ekologiczne?

Współcześnie na opakowaniach wielu kosmetyków możemy znaleźć informację, że jest to produkt bio czy eko. Niestety nie zawsze takie zapewnienia są zgodne z prawdą. Z tego względu warto odwoływać się do składu kosmetyków, np. korzystając ze specjalnych aplikacji, które ocenią jakość składników danego produktu. Możemy również nauczyć się czytania składów samodzielnie za pomocą źródeł internetowych. Dobre kosmetyki naturalne i ekologiczne powinny mieć stosunkowo prosty skład, w którym stawia się nie na ilość, a na jakość poszczególnych składników.

Podczas wybierania kosmetyków naturalnych warto także spojrzeć na certyfikaty, które uzyskał dany produkt. Często to właśnie one potwierdzają, że kosmetyk nie był testowany na zwierzętach, nie zawiera konserwantów itp. Warto także zwrócić na nagrody, jakie otrzymał wybrany przez nas produkt. Często są one dodatkowym poświadczeniem jego jakości i naturalności.

Mydło Melisa Dynia Peeling - Cztery Szpaki

Jakie kosmetyki naturalne znajdziemy w sklepach?

W tym momencie praktycznie każdy kosmetyk znajdziemy w wersji ekologicznej. Sklepy są wypełnione takimi produktami, jak naturalne dezodoranty, naturalne kosmetyki do ciała, włosów lub twarzy. Możemy także spotkać się z naturalnymi akcesoriami pielęgnacyjnymi, np. szczotkami do włosów lub myjkami. Mimo to warto mieć się na baczności i uważnie sprawdzać każdą markę, która reklamuje się jako ekologiczna. Takie obietnice nie zawsze są zgodne z prawdą. Jeśli już jednak znajdziemy odpowiednią dla nas linię kosmetyków naturalnych, to spokojnie i chętnie z niej korzystajmy.

Mydło Słona Lawenda z solą himalajską - Cztery Szpaki

Odżywka do włosów w kostce - Cztery Szpaki

Niezbędne kosmetyki na lato

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *