Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS), to obok łupieżu jedna z najczęstszych dolegliwości skóry głowy. Jest to schorzenie powodowane nadmierną produkcją sebum przez gruczoły łojowe. To schorzenie nieprzyjemne i wpływające negatywny odbiór własnej atrakcyjności. Nie jest to jednak problem, którego nie da się rozwiązać. Gdy poznamy co to ŁZS, możemy podjąć próbę walki z tym schorzeniem i uniknąć nawrotów problemu.
Łojotokowe zapalenie skóry – poznaj i rozwiąż problem
ŁZS, czyli łojotokowe zapalenie skóry powodowane jest dysfunkcją w działaniu gruczołów łojowych skóry. Podobnie jak w przypadku łupieżu za pojawienie się ŁZS odpowiedzialne są drożdżaki z gatunku Malassezia, których metabolity, takie jak kwasy tłuszczowe, powodują reakcję zapalną skóry. Problem ten jest jeszcze częstszy u osób, które na co dzień zmagają się z nadmiernie przetłuszczającymi się włosami. Niestety ŁZS ma tendencję do nawracania, a charakterystyczne dla niego objawy to występowanie przewlekłego stanu zapalnego i nadmiernego łuszczenia się naskórka. Naskórek ten ma najczęściej postać tłustych i mało estetycznych łusek. Fizjologicznie naskórek na głowie złuszcza się średnio co 28 dni, natomiast w przypadku ŁZS działa on dysfunkcyjnie złuszczając się nawet po 9 – 10 dniach. ŁZS towarzyszy także świąd, który jest wzmożony w momencie, gdy skóra jest spocona. Drapanie się może „rozsiać” problem, a łuszczący się naskórek przenieść się na skórę za uszami, na okolice nosa, a nawet na ciało – na klatkę piersiową lub na plecy.
Istnieją czynniki, które mogą dodatkowo nasilać łojotokowe zapalenie skóry. Do czynników tych zaliczymy przewlekły stres, złą dietę, zaburzenia odporności, zaburzenia hormonalne, niewłaściwą higienę, częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, stosowanie niektórych leków czy zanieczyszczenie środowiska.
Jak postępować w razie potwierdzenia objawów ŁZS?
Jak każde schorzenie skóry, także ŁZS można skutecznie leczyć i wyeliminować je. Ważna jest jednak jak najszybsza diagnostyka i podjęcie walki jeszcze zanim problem zdąży się bardzo rozwinąć. Dobrym krokiem będzie umówienie się na wizytę u specjalisty trychologa. Toruń to jedno z polskich miast, gdzie znaleźć można godne polecenia gabinety trychologiczne.
Badanie trychologiczne oraz wywiad pozwolą ocenić, czy nasz problem to faktycznie ŁZS. Odpowiednia terapia znacząco ograniczy objawy choroby, a także pomoże zapobiec remisji i nawrotom schorzenia. By odpowiednio ograniczać ŁZS należy dobrać właściwe preparaty myjące i pielęgnacyjne, a tutaj pomoc trychologa jest nieoceniona. W gabinecie uzyskamy poradę jakie szampony, płyny czy żele stosować, by zmniejszyć i wyeliminować objawy chorobowe. To, co na pewno pomoże to kosmetyki przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwświądowe i keratolityczne. Jednymi z najskuteczniejszych składników preparatów na ŁZS są ketokonazol, flutrimazol lub klotrimazol oraz cyklopiroksolamina. Preparatów takich nie należy jednak dobierać samemu. Lepiej i bezpieczniej jest udać się do trychologa, który omówi z nami problem i pozwoli wdrożyć najskuteczniejszą terapię przeciwko łojotokowemu zapaleniu skóry głowy.
Co brać na kaca? Skorzystać z kroplówek z domowej pomocy medycznej