Z łysieniem mamy do czynienia, gdy włosy w sposób długotrwały wypadają w nadmiernych ilościach. Wspomniany stan może być efektem niewłaściwej pielęgnacji, niedoborów składników odżywczych albo zaburzeń hormonalnych. Łysienie bywa także symptomem chorób dermatologicznych i autoimmunologicznych. Jak poradzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów? Czy istnieją skuteczne sposoby pomagające wyleczyć łysienie?
Najczęstszy rodzaj łysienia – łysienie androgenowe
Najbardziej rozpowszechnionym łysieniem jest łysienie androgenowe. Przypadłość dotyczy nawet 50% mężczyzn po 40. roku życia, lecz przytrafia się również kobietom. Na łysienie androgenowe narzeka 6% pań po 30-tce i 40% po 70-tce. Dolegliwość ma wieloczynnikowe pochodzenie. Dużą rolę przypisuje się uwarunkowaniom genetycznym.
Łysienie androgenowe wiąże się z nadmierną wrażliwością receptorów androgenowych obecnych w mieszkach włosowych na wpływ dihydrotestoteronu (czyli DHT). Rezultatem tego stanu jest osłabienie mieszków włosowych w okolicach czoła i na czubku głowy. U mężczyzn mogą powstawać zakola – niewielkie ubytki włosów w przedniej części głowy. Z czasem dochodzi do przesunięcia się linii włosów ku górze. Jeśli proces nadmiernego wypadania włosów nie zostanie powstrzymany, będzie postępował, prowadząc do dalszego przerzedzania się fryzury.
Skuteczne leki na łysienie i wypadanie włosów
Jedną z substancji wykorzystywanych w leczeniu łysienia androgenowego jest minoksydyl. Wspomniany lek na wypadanie włosów stosuje się miejscowo w stężeniu 2% lub 5%. Szampony i inne preparaty z minoksydylem pomagają ograniczyć nadmierną utratę włosów i odwrócić skutki łysienia. Aby ich stosowanie przyniosło zamierzony efekt, należy aplikować je na skórę głowy regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta. Ponadto trzeba przestrzegać rekomendowanego okresu kuracji.
Innym lekiem pomagającym poradzić sobie z łysieniem androgenowym jest finasteryd. Substancja, podawana doustnie w dawce zaleconej przez lekarza, zmniejsza wydzielanie dihydrotestosteronu (DHT). Przyjmowanie leku pozwala zahamować postępowanie łysienia u mężczyzn, a także częściowo odwrócić ten proces.
W leczeniu łysienia wykorzystuje się też aminexil. Jest on częstym składnikiem kosmetyków na wypadanie włosów. Mogą stosować go kobiety i mężczyźni. Substancja poprawia ukrwienie skóry głowy, co stymuluje wzrost włosów. Ponadto składnik wydłuża fazę wzrostu i spoczynku włosa, skracając przy tym fazę wypadania.
Alternatywy dla farmakologicznego leczenia łysienia
Poza lekami i kosmetykami na wypadanie włosów dostępne są również inne metody leczenia łysienia. W profesjonalnych gabinetach przeprowadzany jest zabieg przeszczepienia włosów. Na pożądany efekt należy czekać rok lub 2 lata, w zależności od indywidualnej reakcji pacjenta.
Innymi metodami leczenia łysienia są mezoterapia, mezoterapia oraz fotobiomodulacja. Na czym polegają te zabiegi? Mezoterapia to płytkie ostrzykiwanie owłosionej skóry głowy. W formie zastrzyku podawane są substancje takie jak minoxidil, witaminy, roślinne ekstrakty czy składniki poprawiające ukrwienie naskórka. Karboksyterapia to podskórne iniekcje medycznego dwutlenku węgla. Celem zabiegu jest poprawa mikrokrążenia w skórze głowy. Pod nazwą fotobiomodulacja kryje się z kolei naświetlanie skalpu światłem LED. Zabieg może skutkować poprawą dotlenienia tkanek, lepszym ukrwieniem mieszków włosowych i wydłużeniem fazy wzrostu włosa.
Łysienie jest bardzo rozpowszechnionym problemem dotykającym nie tylko mężczyzn, ale też kobiety. Na szczęście nadmierne wypadanie włosów można ograniczyć, stosując farmakologiczne i niefarmakologiczne metody. W razie wątpliwości co do najlepszego sposobu leczenia łysienia warto skonsultować się z trychologiem.