Protetyka – dlaczego potrzebują jej osoby w każdym wieku?

Patrząc stereotypowo na protezy zębowe, skojarzenia nasuwają się same – potrzebują ich jedynie osoby starsze. Jednak to stwierdzenie stanowczo mija się z prawdą. Młodzi niezwykle często korzystają z licówek, koron, uzupełnień czy koron, które są przecież protezami stomatologicznymi.

Protetyka Katowice rozwija się w zawrotnym tempie i dziś protezę zębowa posiada już co 3 Polak po 40. roku życia. To jednoznacznie wskazuje na to, że po jej pomoc sięgają osoby w każdym wieku.

Rodzaje protez zębowych

Protezy zębowe dzielimy na dwa typy: stałe oraz ruchome. Tzw. uzupełnienia stałe to m.in. wspomniane wcześniej licówki, korony zębowe, mosty mocowane na naturalnych zębach oraz mosty mocowane na implantach (implanty są nieco trwalsze niż tradycyjne protezy).

Chociaż niektóre z nich są zakładane przez osoby między 20 a 40 r.ż. ze względów estetycznych, to znaczna część uzupełnień służy naprawie zgryzu i utrzymaniu dobrego stanu zdrowia organizmu.

Protetyka proponuje także ruchome protezy. Najczęściej są wykonywane dla tych, którzy stracili więcej niż jeden ząb stały. Wśród młodych osób wcale nie jest trudno o takie przypadki. Mogą wynikać z przebytych urazów, powstawać w wyniku nieszczęśliwego upadku lub po prostu z uwagi na wątłą tkankę kostną.

Ruchome protezy dzielą się dodatkowo na: szkieletowe i nakładowe. Mocuje się je na klamrach z metalu bądź przytwierdza specjalnym, mocnym kremem do protez. Prawidłowo przymocowana proteza ruchoma jest stabilna i spełnia wszystkie swoje funkcje.

Podczas noszenia ruchomych wypełnień protetycznych należy pamiętać o zachowaniu higieny jamy ustnej, aby uniknąć chorób przyzębia.

Kiedy udać się do protetyka?

Zawsze, gdy pojawia się ubytek zębowy. To ważna zasada, która często jest zaniedbywana. Braki w uzębieniu prowadzą do poważnych chorób, jak również przesuwania i wysuwania się zębów, których migracja może doprowadzić nawet do zniekształceń twarzy.

Dziedziny stomatologii są ze sobą połączone i często w trakcie jednego, kompleksowego leczenia, pacjent korzysta z usług kilku specjalistów. Dzieje się tak np. podczas współpracy z ortodontą, ponieważ protetyka jest także pomocna przy tworzeniu aparatów  ortodontycznych.

Chociaż w tym wypadku lekarz protetyk nie ma bezpośredniego kontaktu z pacjentem, to właśnie dzięki pracy tego specjalisty powstaje prawidłowy aparat, stworzony na bazie odcisku szczęki. Jak wynika z tego przykładu, czasami pacjenci są skupieni na celu i nie poruszają kwestii poszczególnych etapów leczenia.

Jak wybrać najlepszy gabinet?

Usługi stomatologiczne są niemal jak naczynia połączone, warto zatem udać się do kliniki, która ma w swojej ofercie kompleksowe zabiegi. Protetyka może wymagać działań np. chirurga stomatologicznego, konsultacji ze wspomnianym ortodontą oraz innym ekspertem.

Wybór miejsca, w którym szeroka oferta poparta jest doświadczeniem lekarzy, znacznie oszczędzi czas pacjenta oraz zminimalizuje stres, który może się pojawić podczas nagłego szukania specjalisty z dziedziny stomatologii.

Warto również zapoznać się z pracami upatrzonego protetyka. Naturalny wygląd uzębienia jego pacjentów jest najlepszą recenzją umiejętności lekarza.

Najpopularniejsze stroje kąpielowe w sezonie 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *